ArchbishopHeader

Archbishop

Most Rev Philip Tartaglia PhB STD
Archbishop of Glasgow

Philip Tartaglia was born at Glasgow on 11th January 1951. He is the eldest son of Guido and Annita Tartaglia and has three brothers and five sisters. After his primary schooling at St. Thomas’, Riddrie, he began his secondary education at St. Mungo’s Academy, Glasgow, before moving to the national junior seminary at St. Vincent’s College, Langbank and, later, St. Mary’s College, Blairs, Aberdeen. His ecclesiastical studies were completed at the Pontifical Scots College, and the Pontifical Gregorian University in Rome.

He was ordained Priest by Archbishop Thomas Winning in the Church of Our Lady of Good Counsel, Dennistoun on 30th June 1975. He then returned to Rome where he completed his ordinary course of studies before beginning his research for his Doctorate in Sacred Theology. In 1978 he was appointed as Dean of Studies at the College in Rome, and was also acting Vice-Rector at that time.

On completing his Doctorate in 1980, on the Council of Trent’s teaching on the Eucharist, he was appointed assistant priest at Our Lady of Lourdes, Cardonald, while at the same time becoming visiting lecturer at St. Peter’s College, Newlands, Glasgow.

A year later, he was appointed Lecturer at St. Peter’s College, Newlands, becoming Director of Studies in 1983. When Chesters College, Bearsden, opened in 1985 he was made Vice-Rector. In 1987 he was appointed Rector.

He served as Rector until 1993 when he was sent to St. Patrick’s, Dumbarton, as Assistant Priest before being appointed Parish Priest of St. Mary’s, Duntocher in 1995. In 2004, the Bishops’ Conference asked him to return to seminary as Rector of the Pontifical Scots College, Rome.

On 13th September 2005, it was announced that Father Philip Tartaglia had been nominated by the Pope Benedict XVI as Bishop of Paisley. On 20 November 2005, the Solemnity of Christ the King, he was ordained bishop in St Mirin's Cahedral by Archbishop Mario Conti. The co-consecrating bishops were Archbishop Raymond Burke of St Louis, Missouri and Bishop John Mone, Emeritus Bishop of Paisley.

On 24th July 2012, Bishop Tartaglia was appointed Archbishop of Glasgow and took possession of the See of St Mungo in St Andrew's Cathedral, Glasgow, on Saturday 8th September 2012, the Feast of the Nativity of the Blessed Virgin Mary.

The Archbishop’s Episcopal motto is the Latin phrase, Da robur fer auxilium, taken from the traditional Eucharistic hymn O Salutaris Hostia, composed by St. Thomas Aquinas. These words serve as an invocation: “Thine aid supply, thy strength bestow.”

Archbishop Engagements

30 Mar 2017
12:00PM -
Meeting of Glasgow Church Leaders
31 Mar 2017
07:00PM -
Station Mass - Our Lady and St George's
03 Apr 2017
07:00PM -
Station Mass - Holy Name
06 Apr 2017
04:00PM - 05:00PM
Confessions in Saint Andrew's Cathedral
06 Apr 2017
07:00PM -
Station Mass - Saint Ninian's, Knightswood
09 Apr 2017
50th Anniversary Mass - Saint Albert's (Palm Sunday)
13 Apr 2017
11:00AM -
Chrism Mass - Saint Andrew's Cathedral
13 Apr 2017
06:00PM -
Mass of the Lord's Supper - Saint Andrew's Cathedral
14 Apr 2017
03:00PM -
Liturgy of the Passion - Saint Andrew's Cathedral
15 Apr 2017
08:30PM -
Easter Vigil - Saint Andrew's Cathedral
20 Apr 2017
01:30PM -
Mass to mark the 50th anniversary of Holy Family Primary School, Kirkintilloch
22 Apr 2017
01:00PM -
Fatima Pilgrimage Mass - Nazareth House
24 Apr 2017
10:30AM -
P7 Mass - Saint Andrew's Cathedral
25 Apr 2017
10:30AM -
P7 Mass - Saint Andrew's Cathedral
27 Apr 2017
Lectio Divina for Young People (Eyre Hall)
28 Apr 2017
10:30AM -
P7 Mass - Saint Andrew's Cathedral
Go to top